Lato z Busolą

 

„Podróże po kontynentach”

 

27 czerwca – 1 lipca  Ziemia w Kosmosie

Co by powiedział Kopernik, gdyby wiedział, że będziemy tworzyć model Układu Słonecznego?

Co by powiedział, gdyby wiedział, że będziemy budować rakietę, która zabierze nas w kosmos. Jak powstała Ziemia? Co by było, gdyby nagle zniknęła atmosfera? Czy w kosmosie naprawdę jest cicho? Jak to jest być astronomem i astronautą? Skąd się wzięły lądy i oceany? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas „tygodnia kosmicznego”.

Będziemy:

- poznawać budowę geologiczną Ziemi i to jak powstała

- budować model Układu Słonecznego i rakietę kosmiczną

- badać inne planety i księżyce

 

    4-08 lipca  Ameryka Północna

Niczym nowi Kolumbowie będziemy odkrywać ten kontynent. Poznamy historię i kulturę jego rdzennych mieszkańców. Poznamy bezkresne prerie, gdzie kowboje pędzili na mustangach i współczesną „fabrykę snów”. Nasza podróż zacznie się na północy Kanady, gdzie zapuszczają się tylko najodważniejsi, a skończy w gorącym Meksyku ze złotem od Majów w kieszeni.

Będziemy:

- strzelać z łuku

- budować wioskę indiańską

- szukać złota

- kręcić film w Hollywood

11-15 lipca  Ameryka Południowa

 

Tym razem powędrujemy przez amazońską dżunglę, by poznać tropikalny klimat tego kontynentu, jego faunę i florę. Zapuścimy się do Machu Picchu, aby zobaczyć Świątynię Słońca i poznać dawne życie Inków. Obejrzymy z lotu ptaka rysunki z Nazca i będzie próbować rozwikłać zagadkę ich pochodzenia. Opłyniemy Przylądek Horn, by poczuć klimat słynnego Rio de Janeiro i wziąć udział w najsłynniejszym karnawale świata.

Będziemy

- uczyć się hiszpańskiego i portugalskiego

- tańczyć sambę

- tworzyć unikatową biżuterię

18-22 lipca  Australia

 

Tym razem Busola poprowadzi nas wprost na rafę koralową, gdzie zbadamy podwodne życie mięczaków, ryb, glonów i oczywiście polipów. Poznamy dawne życie Aborygenów i ich świętą górę Uluru. Zaprojektujemy własny bumerang i potowarzyszymy kangurom w ich wędrówkach przez równiny.

Będziemy:

- ćwiczyć wiązanie węzłów żeglarskich

- poznamy technikę malowania kropkami

- stworzymy unikatowe naszyjniki

- przygotujemy australijski deser lamingtos

25-29 lipca  Antarktyda

 

Z pozoru nie da się na niej żyć. Śnieżna, mroźna, niedostępna… Dla nas Antarktyda stanie się polem badawczym, na którym będziemy eksperymentować z wodą i lodem. Dowiemy się czym jest magnetyzm ziemski i co by się stało gdyby go nie było. Zajrzymy pod pokrywę lodową, tam gdzie woda nie zamarza, by spotkać pingwiny i uratujemy małego niedźwiedzia uwięzionego na krze lodowej.

 

Będziemy:

- prowadzić wykopaliska w lodzie

- budować górę lodową z kostek lodu

- tropić ślady zwierząt na śniegu

- produkować sorbety lodowe

1- 5 sierpnia  Azja

Czy wiedzieliście, że Mur Chiński widać z kosmosu a faraon miał swój skarbiec w Petrze? Odwiedzimy kraj kwitnącej wiśni i wioskę Nomadów. Użyjemy ryżu do stworzenia przepięknych, kolorowych mandali. Wdrapiemy się na najwyższy szczyt świata i pożeglujemy po Filipinach. Odkryjemy niezwykły świat zwierzą i roślin Azji.

Będziemy:

- uczyć się jeść pałeczkami

- zgłębiać bajeczną sztukę ikebany

- obchodzić hinduistyczne Święto Światła

- urządzać kolorowe Święto Holi

8 - 12 sierpnia  Europa

 

W trakcie tej podróży poznamy długą, bo sięgającą tysiącleci kulturę naszego kontynentu. Będziemy gościć u największych rodów królewskich Europy, zmierzymy się w turnieju rycerskim  i zwiedzimy najważniejsze zabytki. Poznamy bogaty i różnorodny świat zwierząt i roślin.

Będziemy:

- gościć na herbatce u Królowej Angielskie

- budować zabytki Grecji, Włoch i Francji

- zwiedzać całą Polskę w jeden dzień

- tańczyć zorbę i flamenco

- tworzyć własne perfumy

15-19 sierpnia  Afryka

 

W rytm afrykańskich bębnów będziemy płynąć Nilem od jego źródeł, aż do ujścia w Morzu Śródziemnym. Poznamy ten kontynent pełen tajemnic dawnej cywilizacji faraonów. Dzikie zwierzęta sawanny wprowadzą nas w świat fauny, a baobaby i drzewa pistacjowe ukażą bogactwo flory tego niezwykłego kontynentu.

Będziemy:

- budować piramidy

- śmiać się i tańczyć

- tworzyć instrumenty

- projektować etniczne torby

 

Jesteśmy otwarci od 7.30 do 17.00.

Koszt pobytu dziecka to 480 zł za tydzień wraz z wyżywieniem.

Zapraszamy!